Да не поверува човек: Еве кои се болести ги лекува печениот и варен кромид

За лекување на силни главоболки, кашлици, симнување на температурата…Кромидот може да ви помогне за лекување на многу болести.Кромидот отсекогаш бил дел од нашите оброци, без оглед дали се консумира суров или во салата. Овие народни лекови со кромид ќе ви помогнат во третирање на разни здравствени состојби.
Облоги од кромид
Во случај на главоболка, отоци, болки во ушите и настинки, на воспалените места ставете облоги со сецкан кромид.
За високи температури, ставајте облоги со сецкан кромид на нозете.
Во случај на крварење на носот, ставете облоги со сецкан кромид на вратот.
Ако сте каснати од некое диво животно, ставете облоги со сецкан кромид на раната.
За чир на кожата или поткожен чир, изрендајте еден кромид и помешајте го со малку маслиново масло, а потоа ставете го на болното место и чувајте го 1 или 2 часа.
Сок од кромид
Исецкајте ситно кромид и стиснете го сокот од подготвениот кромид. Ако имате воспаление на белите дробови или некоја друга болест, помешајте го сокот со 1 лажичка мед и земајте по 2 или 3 пати дневно.
За да го спречите губењето на косата и забавениот раст, масирајте ја главата користејќи сок од кромид, неколку пати дневно.
Излечете ја силната и упорна кашлица со сок од кромид разблажен со вода, Истиот рецепт важи и во случај на чистење од паразити во цревата.
На следната страна погледнете како се користи варен и печен кромид за лекување на болести…

 
Варен кромид
За често мокрење и чир, исецкајте 1 главица кромид, помешајте го со 200 мл вода о 1 лажичка мед. Потоа варете го кромидот со малку рузмарин, 200мл вино и пијте по 1 лажица на секој час.
Печен кромид
Ако имате рани и чирови, прво измијте ги болните точки, а потоа ставете кромид претходно испечен на маст.
Ако имате проблеми со згрутчена крв секој ден треба да јадете една главица кромид пржена во маслиново масло и тоа во попладневните часови и навечер.
При воспаление на уво, ставете на увото облога со жежок печен кромид и чувајте го така некое време.
Кај разни видови на тумор, листови од печен кромид ставете ги на површината на кожата. Кромидот отсекогаш бил дел од нашите оброци, без оглед дали се консумира суров или во салата. Овие народни лекови со кромид ќе ви помогнат во трети

Пронајдете не на следниве мрежи: