ДА СЕ УБИЈАТ КАУРИТЕ: Зоран Заев, еден од најистакнатите навивачи на „Шкендија“ ги поддржува скандирањата на навивачката група

Балистите, фашистичка формација од минатиот век по која се именуваат навивачите на „Шкендија“ денес на натпреварот со Вардар, скандираа „Уби, уби каурин“ во моментите кога на теренот дојде до вербална, а потоа и физичка пресметка помеѓу двајцата капитени, Хасани и Грнчаровски.До прекин на мечот дојде во 30-тата минута од средбата, кога по еден груб прекршок на Фелипе, капитените на двата тима Грнчаров и Хасани влегоа во вербална, а потоа и физичка пресметка, па главниот судијата Александар Страврев на двајцата им покажа црвен картон.
Еден од најголемите поддржувачи на Шкендија пак е лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, кој минатата година присуствуваше на мечот Шкендија – Гент во плеј оф фазата од Европската Лига, каде и направи селфи фотографија со знамињата на Голема Албанија, балистот Џемо Хаса, на стадионот кој „Шкендија“ го именува како Арена „Адем Јашари“.
И тогаш, како и денес, навивачите на Шкендија скандираа „Уби, уби каура“. Со ваквото скандирање се согласува и муртинецот Заев, имајќи во предвид дека досега ниту еднаш не се појавил на натпревар на Вардар, и не искажал поддршка за ниту еден друг Македонски тим, освен за Шкендија.
Оттука можеме слободно да заклучиме дека Заев е страствен навивач на Шкендија, а со самото тоа, и тој како и Балиситите, бараат да се убие каурот (читај Македонецот)
Негирањето на Македонија за Зоран не е проблем се додека мисли дека добива политичка поддршка од „Балистите“ кои се познати по нивната иконографија со знамиња на УЧК, Голема Албанија, со ликовите на Џемо Хаса и основачот на УЧК Адем Јашари.
Ако сте се запрашале, Џемаил Хасани познат и како Џемо Балистот, Џем Хаса, Џемо Симница бил балист од Македонија, лидер на Бали Комбетар за Западна Македонија. Него, Италијанците претежно го искористиле за борба против партизаните и му давале месечна плата од 50 илјади лека.
Џемаил Хасани е роден во 1908 година во гостиварското село Симница. Растел во многудетно и сиромашно семејство. Уште како дете почнал да работи со земјоделие на татковиот имот. Тешката сиромаштија и самиот албански отпор кон српската окупација во Македонија, потпомогната со изборот на Албанија да се приклучи кон фашистичката оска, кај Џемо се јавува желбата за војување.
Рушењето на националните постулати на Македонија, не запираат само на скандирањето на Заев „Уби, уби каура“, но и со немањето на реакција и осуда за изјавите на неговите коалициони партнери кои тврдат дека до пред 100 години не постоеле Македонци. Освен ова, коалициониот партнер на Заев, Зијадин Села, кој тврдеше дека сега е моментот Албанците да ги уценувале Македонците, бара Македонскиот народ да биде осуден за геноцид.
Заев и СДСМ ова го прифатиле, ставајќи параф на договорот за коалиција, во кој единствен услов е прифаќањето на т.н. „тиранска платформа“.
Лидерот на СДСМ Зоран Заев не само што не се спротивстави на негирањето на македонскиот идентитет, туку пред албанската дијаспора во Швајцарија ги прифатил сите барања на коалициониот партнер Зијадин Села.
– За мене е значајно што во некоја форма тој прифати и е подготвен да се направат уставни промени и ги прифати предлозите кои му ги дадов јас. Подготвен е распределбата на буџетот да биде на локално ниво, подготвен е албанскиот јазик да биде.До прекин на мечот дојде во 30-тата минута од средбата, кога по еден груб прекршок на Фелипе, капитените на двата тима Грнчаров и Хасани влегоа во

Пронајдете не на следниве мрежи: