Дали знаете зошто треба да истурите СОЛ околу својата куќа?!

Loading...

Солта не е само главна состојка во кујна. Дали знаевте како може да ви помогне во секојдневниот живот?Солта може да го спречи ширењето на мравките
Мравките се присутни на вратите, прозорците и неретко во шпајз. Секако дека сакате да ги отстраните од та,у, а решението за тоа е солта. Посипете мала количина на сол по подрачјето каде што влегуваат мравките. А во домаќинството ќе го смалите нивото на влага
Солта е одлична како природен материјал за полирање сребро, бакар и бронза
Секој предмет во домот бара чистење. Истото се случува и со предметите од бакар или сребро. Ако не се добро изработени ја губат својата боја. Користете сол за да го избегнете овој проблем. Ефикасна и едноставна мешавина од сол и јаболков оцет, е одлична за овие проблеми. Едноставно, извалканата површина избришете ја со сол за да се изчисти и светне.
Природно средство за чистење на домот и автомобилските прозори
Помешајте 2 лажици сол со млака вода. Исчистете ги прозорите со оваа мешавина и елиминиеајте различни дамки. После ова прозорот ќе добие природен изглед, и тоа за подолг период. Исто така со оваа мешавина може да ги исчистите автомобилските стакла.
Блескаво лавабо
Направете смеса од сол и топла вода и користете ја на тој начин што ќе ја нанесете директно на лавабото. Со тоа ќе го смалите непријатниот мирис, благодарение на солта.

 
Подмладете ја кожата
Ако сакате да ја подмладите кожата, тоа може да го направите со помош на купка со сол. Помешајте сол со маслиново масло или масло од лаванда. Со смесата намачкајте се по телото, после тоа пуштете да отстои неколку минути. Измијте ја смесата со млака вода за да се отстрани валканоста. Вашата кожа ќе се подмлади благодарение на солта.
Вратете ја бојата на својата завеса и тепихот
Употребете сол за завесата и тепихот да бидат како нови. Направете смеса со голема количина на сол. А после само едно перење ќе следат неверојатни резултати. Земете крпа и оставете ја во концентрираната солена вода. Наведената смеса може да отстрани дури и дамки кои детергентите не се во состојба да ги отстранат.
Третман за заби
Имате проблем со забоболка или имате рани во устата? Сол во топа вода може да биде од голема помош. Ставете малку сол во вода и почекајте додека солта не се стопи. Исперете ја устата со тоа, а резултатите ќе бидат одлични.
Сол за избелување на забите и здравје на устата
За избелување на забите користете мешавина од сода бикарбона и сол. Потребно е да земете подеднакви делови на сода бикарбона и сол. Оваа мешавина може да се користи во било која доба на денот и вашите заби конечно ќе го добијат нивниот природен сјај. 
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Солта може да го спречи ширењето на мравките
Мравките се присутни на вратите, прозорците и неретко во шпајз. Секако дека с

loading...