Дани Алвеш: Му благодарам на навивачот што ме маваше со банана!

„Веќе 11 години живеам во Шпанија и исто толку време им се смеам на тие морони“, свесен е бекот на Барселона, кој е знае колку е исцрпувачка борбата против расизмот.Бразилецот им беше мета на домашните навивачи на гостувањето во Виљареал, кои го маваа со банана. Но, тој им одговори со невиден потег, така што пред изведбата на корнерот ја собра бананата од земја и си ја изеде. Она што наиде на општо одобрување кај комплетниот фудбалски свет е тоа дека со ваквиот гест тој им удри шамар на расистите.
„Зошто ја изедов бананата? Не знам. Но, благодарен сум му на навивачот што ја фрли на терен. Ми даде енергија за уште две додавања што резултираа со голови“, изјави Алвеш кој што намести два од три гола за Барселона во пресвртот на Мадригал.
УЕФА изјави дека нема да покрене дисциплинска постапка против Виљареал и дека евентуалната казна за Жолтата подморница зависи од реакцијата на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, во чија надлежност се сите натпревари од Примерата.Бразилецот им беше мета на домашните навивачи на гостувањето во Виљареал, кои го маваа со банана. Но, тој им одговори со невиден потег, така што пр

Пронајдете не на следниве мрежи: