Денес е последен ден од групната фаза на Светското првенство во фудбал

Од сабота започнува осмина-финалето на Мундијалот во Бразил. Се очекува пласман во истото на уште 4 репрезентации.За денес останаа уште само четири натпревари од групите Г и Х. Во 18 часот ќе се одиграат средбите од групата Г помеѓу Португалија и Гана, и онаа помеѓу САД и Германија.
Ос 22 часот пак ќе се одиграат натпреварите од групата Х, еден помеѓу Алжир и Русија и друг помеѓу Јужна Кореја и Белгија.
Белгија веќе си обезбеди пласман во осмина-финалето, додека уште три други места остануваат отворени за другите селекции кои играат денес.
Најголеми фаворити да продолжат во наредната фаза се Германија, Гана и Алжир. Осмина-финалето ќе се отвори со првиот натпревар од фазата помеѓу Чиле и домачинот Бразил.За денес останаа уште само четири натпревари од групите Г и Х. Во 18 часот ќе се одиграат средбите од групата Г помеѓу Португалија и Гана, и онаа п

Пронајдете не на следниве мрежи: