Десет деца ги изгубија животите во страшна несреќа помеѓу камион и автобус

Во сообраќајна несреќа во централна Русија животот го загубија десетмина руски гимнастичари и двајца тренери. Автобусот кој ги возел гимнастичарите излетал од патот на 30 километри од градот Ханти-Мансијск и голем дел од патниците во него загинаа или се со тешки повреди.
Во автобусот биле 31 гимнастичар и тројца тренери. Вкупно 19 патници се хоспитализирани, а 12 од нив се на интензивна нега.
Гимнастичарите се деца на возраст помеѓу 12 и 14 години.
Полицијата утврдила дека автобусот не се движел нормално и возачите се под истрага. Намалената видливост и снегот исто така се причина за несреќата.Автобусот кој ги возел гимнастичарите излетал од патот на 30 километри од градот Ханти-Мансијск и голем дел од патниците во него загинаа или се со

Пронајдете не на следниве мрежи: