Доколку сакате да ослабнете јадете во ова време!

Сите сакаме да изгубиме некој килограм и здраво да се храниме. Според ова изтражување, клучот на успехот е во времето кога јадете одреден оброк. Откријте кога е најдобро време за доручек, ручек и вечера.

Научниците истакнуваат дека најдобро време за доручек е малку после седум часот наутро. Ручекот е најдобро да се јаде помеѓу 12:30 и 13 часот.
Вечерата после 19 часот може да биде погубна за слабеењето, а најдобро  е да вечерате во 18:30 часот.

Доколку сакате да ослабнете јадете во ова време!

Истражувањето покажало дека 84 отсто од испитаниците сметаат дека времето за оброк е пресудно за губиток на килограмите, додека 74 отсто велат дека најважен оброк е доручекот.

Шест од девет изпитаници заклучуваат дека прескокнувањето на оброците го отежнува слабеењето. Изтражувањето покажало дека оние кои сакаат да ослабнат треба да се држат до строгото правило: Доручекот јадете го како крал, ручекот како принц, а вечерата како сиромашен.
Резултатот од изтражувањето покажува дека четири часа, во периодот од 18 до 22 часот се клучни бидејки во тоа време може да направиме грешки и да изедеме повеќе од што треба, и тоа во поголеми количини.

Трите главни оброци во текот на денот би требало да имаат од 400 до 600 калории. Во доцните часови можете да конзумирате ужинки со низок процент на масти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.