Џоковиќ: Одличен почеток на турнирот

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ изјави, после победата во првото коло на Вимблдон, дека е презадоволен од неговатаигра против Андреј Голубев и дека не можеше да има подобар почеток на турнирот.”Ова е одличен почеток на турнирот, посебно првите два сета. Секоја чест на Андреј кој се врати во третиот сет, никогашне сум бил посреќен со мојата игра. Секој почеток на турнир е тежок, но овој турнир го започнав многу добро и одиграв одличен натпревар”, изјави Џоковиќ.
Џоковиќ се пласираше во второто коло на Вимблдон, затоа што убедливо го совлада Казахстанецот Андреј Голубев со3:0, по сетови 6:0, 6:1 И 6:4. Џоковиќ додаде дека е задоволен и дека е во топ форма. “Не знам зошто некој се сомнева во мојата физичка спремност. Имав само две недели пауза после Ролан Гарос, што е доволно да се подготви еден тенисер за турнир на трева”, изјави Андреј Голубев.
Џоковиќ во второто коло на Вимблдон игра против Радек Степанек од Чешка, кој во првото коло го совлада Уругвајскиот Пабло Куевас 3:0 во сетови.”Ова е одличен почеток на турнирот, посебно првите два сета. Секоја чест на Андреј кој се врати во третиот сет, никогашне сум бил посреќен со

Пронајдете не на следниве мрежи: