Драма во Русија: Падна „Миг“ покрај училиште и остави кратер со длабочина од 10 метри!

Борбен авион „Миг-29“, денеска се урна покрај едно училиште на поширокото подрачје на градот Воскресенск, околу 100 километри југоисточно од Москва, при што двајцата пилоти се катапултирале. Локалните власти јавија дека немаше човечки жртви.Портпаролот на регионалната Служба за внатрешни работи, изјави дека авионот паднал во близина на селото Чемодурово, но и дека едниот од пилотите бил префрлен во болница по несреќата, пренесе агенцијата „Тасс“.
Директорот на Институтот за тестирање на авиони „Михаил Громов“, Павел Власов, рече дека авионот се урнал за време на пробно летање.
До проблемот дошло кога авионот се враќал во базата на Институтот во местото Раменскоје, па пилотите морале да се катапултираат.Портпаролот на регионалната Служба за внатрешни работи, изјави дека авионот паднал во близина на селото Чемодурово, но и дека едниот од пилотите би

Пронајдете не на следниве мрежи: