Две лица загинаа, а 20 заложници се ослободени од одморалиштето во Мали

Најмалку две лица се убиени во нападот на туристичкото одморалиште во претстолнината на Мали, Бамако, кое е популарно меѓу туристите од Западот.Владините претставници соопштија дека ослободени се 20 заложници.
Министерот за безбедност рече дека нападот го извршиле џихадисти.
-Интервенираа специјалните сили на Мали и околу 20 заложници се ослободени, рече министерот, додавајќи дека според досегашните информации две лица се убиени.
Како што се наведува, една од жртвите има државјанство на Франција и Габон.Владините претставници соопштија дека ослободени се 20 заложници.
Министерот за безбедност рече дека нападот го извршиле џихадисти.

Пронајдете не на следниве мрежи: