Еболата однесе живот на едно двегодишно девојче од Мали

Детето во четвртокот било донесено во болница во Мали, каде беше дијагностицирана еболата. Персоналот и другите кои биле во контакт со малата жртва се во карантин.Мали е шеста западноафриканска држава каде што се регистрирани смртни случаи предизвикани од ебола.
Светската здравствена организација соопшти дека од вирусот до сега починале над 4900 лица. Организацијата стравува дека смртноста може да се зголеми во Мали и вирусот да се рашири, бидејќи детето пред да се донесе во болница било во контакт со повеќемина.Мали е шеста западноафриканска држава каде што се регистрирани смртни случаи предизвикани од ебола.
Светската здравствена организација сооп

Пронајдете не на следниве мрежи: