Еден поранешен шампион ќе си оди од мундијалот: Вечерва се среќаваат Италија и Уругвај

Групната фаза од овогодинешното Светско првенство во фудбал е при крај. Неколку екипи веќе обезбедија пласман во осмина-финалните натпревари, итоа Чиле, Холандија, Мексико, Колумбија, Костарика, Аргентина, Белгија и домаќинот Бразил.Откако и двете репрезентации беа сензационално поразени од Костарика, репрезентацијата која важи за најголемото изненадување на мундијалот, слекциите на италија и уругвај буквално ќе се борат за влез во наредната фаза од првенството.
Двете селекции се поранешни светски шампиони, Уругвај два пати, а Италија четири пати. Нема сомнеж дека Суарез, Балотели и останатите вечерва ќе имаат многу тешка задача.
Од оваа група единствена сигурно елиминирана е репрезентацијата ан Англија, која по натпреварот со Костарика, си оди дома.
Покрај англиската, шокантна за фановите беше и шпанската елиминација. Шпанците нема да ја бранат титулата од пред 4 години, откако беа поразени во групната фаза од Холандија и Чиле, кои обезбедија пласман во понатамошната фаза од првенството.Откако и двете репрезентации беа сензационално поразени од Костарика, репрезентацијата која важи за најголемото изненадување на мундијалот, слекции

Пронајдете не на следниве мрежи: