ЕП 2016: Хрватска ја порази Шпанија, еве каква е состојбата

Репрезентацијата на Хрватска синоќа во Бордо, во натпревар од 3.коло од групната фаза со пресврт славеше победа над актуелниот шампион Шпанија со 2:1 и го освои 1.место во Д групата на Европското првенство во Франција.Хрватска настапи со подмладен состав, а тоа шпанските фудбалери го искористија уште во 7.минута кога поведа со голот на Алваро Мората. Сепак Хрватите не се предадоа. Никола Калиниќ во 45.минута израмни на 1:1, а победата на „коцкестите“ ја обезбеди Иван Перишиќ во 87.минута. Претходно, Серхио Рамос во 72.минута не реализира пенал за Шпанија.
Во вториот натпревар од оваа група Турција со 2:0 ја победи Чешка и со освоените бодови, остана во игра за пласман во осминафиналето.
Табела:
1.Хрватска 7 бодови
2.Шпанија 6
3.Турција 3
4.Чешка 1.
Турците како и Северна Ирска и Албанија кои завршија како трето рангирани имаат по 3 бодови, но во мини табелата меѓу овие селекции, најслабо рангирана е Албанија, која сега ќе ги очекува исходите од денешните натпревари.
Денеска на ЕУРО 2016 ќе се играат средбите од последното 3.коло во Е и Д групите, по кои ќе бидат познати сите селекции кои ќе играат во осминафиналето.Хрватска настапи со подмладен состав, а тоа шпанските фудбалери го искористија уште во 7.минута кога поведа со голот на Алваро Мората. Сепак Хрвати

Пронајдете не на следниве мрежи: