ЕП 2016: Тензичен натпревар меѓу Хрватска и Чешка

Репрезентацијата на Чешка успеа да остане непоразена во дуелот од 2.коло од Д групата на Европското првенство откако со Хрватска одигра нерешено 2:2, иако Хрватите водеа со 2:0 по 60 минути игра.Хрватска е прва во групата со 4 бодови, додека ова беше прв бод за Чешка.
Хрватска поведе во 37.минута со голот на Иван Перишиќ, а на 2:0 зголеми Иван Ракитиќ во 60.минута. Чешка во 76.минута намали преку Милан Шкода, а конечните 2:2 ги постави Милан Нечид во 90+4 минута од пенал.
Инаку, натпреварот беше во прекин од седум минути поради дивеењето на хрватските навивачи, кои фрлија на теренот димни бомби.
Вечерва во терминот од 21 часот во Ница играат Шпанија и Турција истотака натпревар од Д групата.
Попладнево во првиот денешен натпревар Италија ја победи Шведска со 1:0 со голот на Едер во 88.минута.Хрватска е прва во групата со 4 бодови, додека ова беше прв бод за Чешка.
Хрватска поведе во 37.минута со голот на Иван Перишиќ, а на 2:0 з

Пронајдете не на следниве мрежи: