Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот.
Бројот на уапсените генерали и адмирали надмина 70 души, а вкупниот број на уапсени војници достигна речиси четири илјди, соопштуваат медиумски извори.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот.
Бројот на уапсените генерали и адмирали надмина 7

Пронајдете не на следниве мрежи: