Еве ги десетте кандидати за Златна топка

Светската фудбалска федерација ФИФА објави список на играчи кои конкурират за Златна топка и Златна ракавицана Светркото првенство во Брзаил…На листата на играчи кои конкурираат за најдобар играч четворица се Германци: Хумелс, Крос, Милер и Ламп, тројца Аргентинци: Меси, Маскерано и Ди Марија, еден Бразилец: Нејмар, Колумбиецот Родригез и Холанѓанинот Робен.
Златната топка пред четири години ја освои Уругваецот Диего Форлан.
За најдобар голман ќе се борат  Германецопт Ноер, Аргентинецот Ромеро и Костариканецот Навас.
Во конкуренција за најдобар малд играч се наоѓаат Депси од Холандија, Погба и Варан од Франција.На листата на играчи кои конкурираат за најдобар играч четворица се Германци: Хумелс, Крос, Милер и Ламп, тројца Аргентинци: Меси, Маскерано и Ди М

Пронајдете не на следниве мрежи: