Еве кој е ОДГОВОРЕН за најтешкиот пораз на Бразил!

Бразил беше катастрофално поразен со 1- 7 од страна на Германија во полуфиналето на светското првенство. Иако играше без важни играчи како Нејмар и Тиаго Силве, во овој натпревар станаа очигледни грешките на селекторот Сколари и не повикувањето на Роналдо кој со сигурност би помогнал во отсуството на Нејмар како и веројатно лошиот избор при првиот голман….
Бразил од своја страна доживеа наjтежок пораз од било кога…
Еве што изјавија тие после најкатастрофалниот натпревар во нивниот живот!

 

Голманот Јулио Цесар смета дека се пресудило во првите 45 минути за раниот гол на Германците. 
„Нашиот сон е срушен. Но во својот живот научив дека треба да се биде машко во сите ситуации, па и кога ќе се случи вакво нешто. Селекторот на фудбалската репрезентација на Бразил Луис Фелипе Сколари ја презема на себе целата кривица за оваа катастрофа. „Кој е одговорен? Јас сум одговорен!“- кажал Сколари и продолжил…
„Германија го одигра својот најдобар натпревар на СП, додека ова за нас беше настап од најлошата ноќна мора!
Бразилците звучеле исто така многу депримирано после натпреварот…
Единственото објаснување е дека противникот беше супериорен. Некои работи нам ни изгледаа невозможни поради нив. Поради ваквиот пораз нема на никого да му останат дамки во кариерата бидејќи тоа се се победници- изјавил Дани Алвес кој поради Маикон седел на клупата во последните два натпревари. 
„Ова ми е еден од најлошите денови во животот, ќе го помнам долго но нема сомнеж дека во сабота во борбата за трето место ќе бидете први“. За четири години ќе имаме и нова прилика“- кажува Маикон, а Фернандинхо додал…Овој пораз ќе не обележи засекогаш, но со него мора да се научиме да живееме. Карактерот, професионализамот и уживањето во фудбалот ќе ни помогнат да „се дигнеме“ до сабота.
За крај проговори и Вилан…
„Ова е еден од наобјаснетите денови, една од најнеобјаснетите приказни. На Германците се им одеше како што си замислиле, а на нас потполно погрешно. Меѓутоа во сабота ќе се бориме повторно за нашата гордост!Иако играше без важни играчи како Нејмар и Тиаго Силве, во овој натпревар станаа очигледни грешките на селекторот Сколари и не повикувањето на Рона

Пронајдете не на следниве мрежи: