Еве што се случува со вашето тело кога ќе додадете куркума во вода со лимон наутро!

Колку пати сте читале дека водата со лимон е исклучително здрав пијалок кој може да ви помогне при голем број на медицински состојби? Тоа е добро познато, но знаете ли дека можете да додадете куркума кон овој пијалок и да го направите уште помоќен?Додавањето на куркума ќе доведе до нов пијалок кој ќе ви го подмлади телото и ќе ви даде поттик на енергија. Пиењето лимон, куркума и вода секое утро, ќе го зајакне целокупното здравје и ќе ве натера да се чувствувате свежи и енергични.
Куркумата во млака вода помага на варењето, а водата со лимон го чисти црниот дроб. Затоа, додавањето на куркума ќе ја зајакне овој пијалок до десет пати, што ја прави утрински еликсир кој ќе го закрепне Вашето здравје, благосостојба и ќе ги поддржува сите функции на телото.
Можете исто така да додадете млаку цимет, кој го балансира нивото на шеќерот во крвта, но и ќе ги зајакне антиинфламаторните ефекти на пијалокот. Исто така, овој пијалок ќе ви даде чувство на ситост, која ќе трае долго време и ќе ви помогне да го симнете вишокот телесна маса.
Состојки:
1/4 лажичка куркума, 1 чаша млака вода, лимонов сок исцеден од половина лимон, 1/8 лажичка мед, малку цимет по желба.
Начин на приготвување:
Треба да се загрее малку водата, потоа се додава сок од лимон, мед, куркума и се меша. За најдобри резултати, треба да се мешаат постојано додека го пиете, бидејќи куркумата паѓа на дното. Треба да го консумирате овој пијалок додека е топол.
Овој евтин и природен пијалок ќе обезбеди неверојатни бенефиции за здравјето, па затоа е пожелно да го пиете секое утро.Додавањето на куркума ќе доведе до нов пијалок кој ќе ви го подмлади телото и ќе ви даде поттик на енергија. Пиењето лимон, куркума и вода секое ут

Пронајдете не на следниве мрежи: