Еве зошто секое утро треба да земате по едно чешне лук на празен стомак

Loading...

Дали сте знаеле дека јадењето на цело чешне лук на ден прави чуда за вашето тело? Лук – едноставна состојка со неверојатни здравствени придобивки. Лукот го стимулира имунолошкиот систем и ја нормализира стомачната флора.Лукот е моќен природен антибиотик. Навистина делува! Лукот убива многу голем број на различни бактерии. Лукот нашироко се користи во народната и традиционална медицина за лекување на многу болести и заболувања. Одгледувањето на лукот започнало пред околу 5000 години. Лукот се користел од страна на Римјаните, Асирците, Египќаните, Грците, Евреите, Арапите и многу други култури. Питагора го нарекол лукот „крал на зачини„. Најраните познати записи покажуваат дека лукот е важен дел од секојдневната исхрана на Египќаните. Египетски ракопис од тој период вклучува 800 лекови, од кои 22 биле направени со лук.
Дали сте знаеле дека јадењето лук на празен стомак всушност е навистина ефикасно во спречување и лекување на многу болести?
Научниците откриле дека кога ќе консумирате лук на празен стомак, тоа само ќе ја зголеми својата моќ, што го прави исклучително моќен природен антибиотик. Тоа се случува затоа што бактериите се веќе видливи и не можат да се одбранат од неговата моќ.
Користете лук наместо антибиотици
Лук е составен од азотни материи, натриум, калиум, селен, калциум, магнезиум, силициум, сулфурна и фосфорна киселина, витамин Ц, Д, Б, фитостероли, екстрактиви и есенцијални масла. Покрај тоа, лукот е богат со фитонциди, како што е алицинот, кој пак е формиран со механичкото уништување на растенијата, всушност со дробење или мелење на чешниња лук. Според некои истражувачи, алицинот има силен бактериостатски ефект кој помага во побрзо лекување на инфекции. Лукот, исто така, може да се користи против габични инфекции, што го прави лукот многу корисен лек од многуте денешни антибиотици.
Лук : Природен лек од од природатаЛукот содржи повеќе од четиристотини различни минерални состојки, вклучувајќи и многу антиоксиданси, кои имаат голем број позитивните терапевтски својства.
ДЕСЕТ НЕВЕРОЈАТНИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ НА ЛУКОТ
-Лукот спречува стареење и затнување на главните и периферни артерии.-Лековитите својства на лукот помагаат при намалување на нивото на лошиот холестерол во крвта.-Многу е важно да знаете дека лукот го зајакнува имунолошкиот систем, на тој начин ја зголемува способноста на телото да се одбрани од штетни природни влијанија.-Лукот уништува голем број на различни бактерии.-Лукот помага при заштита од срцеви заболувања. Ја намалува синтезата на триглицеридите во црниот дроб, која спречува развој на атеросклероза.-Лукот го намалува крвниот притисок, а има и анти-воспалителни својства.-Лукот е природен антибиотик и ефикасен лек против настинки.-Препорачливо е да го користите лукот за нарушувања на нервниот систем.-Лукот помага при уништување на клетките на глиобластома – малиген мозочен тумор.-Лукот, исто така, делува како анти-коагулант, кој ја разредува крвта и спречува формирање на опасни крвно згрутчување (помага во намалување на ризикот од срцев удар или срцев напад).Лукот е моќен природен антибиотик. Навистина делува! Лукот убива многу голем број на различни бактерии. Лукот нашироко се користи во народната и тр

loading...