Европа мора да се помири со фактот дека Русија нема да го врати Крим

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн оцени дека светскиот поредок не функционира без Русија и Кина, и дека Крим ќе биде изгубен уште најмалку десет години.- Крим не е повеќе дел од Украина. Русија нема да дозволи да се разговара за поинакво решение. Тоа за десет години може да биде поинаку. Како политичар имам поинаква одговорност. Кога наутро ќе се разбудам Русија сѐ уште е на географската карта. Русија мора да излезе од конфликтот, наведе Аселборн.
Коментитајќи ја ситуација во Украина, тој посочи дека постојат добри знаци за подобра гранична контрола.
– Очигледно е дека украинскиот претседател Петро Порошенко бара воено решение. Тој требаше да го послуша апелот на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер и да разговара со Русија и со ОБСЕ. Доњецк е во Украина, но оружјето и „луѓето во зелено“ доаѓаат од Русија. Рускиот претседател Владимир Путин треба јасно да стави до знаење дека не ги поддржува сепаратистите, истакна Аселборн.- Крим не е повеќе дел од Украина. Русија нема да дозволи да се разговара за поинакво решение. Тоа за десет години може да биде поинаку. Како полит

Пронајдете не на следниве мрежи: