ФИФА: Најдобро првенство до сега

На досегашните 56 натпревари од Светското првенство Бразил постигнати се 154 гола. По многу статистички податоци овогодинешниот Мундијал е еден од најдобрите досега.Причина е комбинацијата од одлични напаѓачи, подобра работа на тренерите, припременост на иргачите, како и новите правила, е мислељето на фудбалските стручњаци.
„Ова првенство е едно од најдобрите што се однесува на квалитетот на фудбалот и забавата“, смета долгогодишниот тренер Џерард Хоултер.
До крајот на Мундијалот останаа уште осум натпревари, статистиката бележи дека во просек по натпревар се постигнати 2,8 голови, а до крајот би можел да биде срушен рекордот на СП од 1998 година кога беа постигнати 171 гол.
Хоулиер и Олие, и двајцата членови на Техничкиот оддел на ФИФА, сметаат дека првенството е забавно од повеќе фактори.
Првиот е дека во Бразил игра генерација неверојатни напаѓачи, која претпазливо ја тресе мрежата на противникот и воодушевува со прекрасни голови. Уште еден од причините е тоа што повеќето екипи играат со двајца или тројца напаѓачи, а не со еден како што беше вообичаено во минатото.
Уште една важна причина е темпото на играта. Хоултер смета дека ова првенство досега е најбрзо досега.
 Причина е комбинацијата од одлични напаѓачи, подобра работа на тренерите, припременост на иргачите, како и новите правила, е мислељето на фудбалски

Пронајдете не на следниве мрежи: