ФОТО: Додека Македонија се справува со штетите од катастрофата, СДСМ-СОРОС лудо се забавуваат

Додека цела Македонија е мобилизиран и макксимално на терен се прават напори да им се помогне на погодените граѓани од поплавите кои го зафатија скопскиот регион минатиот викенд и кои однесоа 22 животи, СДСМ/Сорос за забавуваат во Струмица и фрлаат боја во Битола.Во рамки на патувачкото “фрик шоу“ организирано од соросоидните организации, денес во Битола „шарените“ решија дека нема потреба да се солидаризираат со настраданите во поплавите, па наместо помош за настраданите решија да направат дополнителна штета.
 
Во халата на некогашна „Фрижидерка“ во Битола, одржаа концерт, дебати, и на крајот фрлаа бално со боја на ѕидовите со образложение дека тоа било „цивилизациска еволуција“.
 
-Еден од највпечатливите настани годинава, беше перформансот на хрватскиот уметник Бруно Исаковиќ „Каква власт, таква архитектура“, во кој тој ја испиша познатата реченица на Ѓорге Иванов „Разумен компромис е разумен компромис“ и потоа самиот се изложи како споменик од Скопје 2014, а публиката фрлаше „бомби“ и слично како во акциите на Шарената револуција, сосема го исфарба ѕидот со реченицата на Иванов и уметникот кој мирно стоеше како спомник, гордо пренесоа опозициските мегафони.
Дополнително, лицемерните опозициски активисти кои секојдневно се обидуваат да ќарат некој политички поен на грбот на настраданите граѓани во поплавите, на социјалните мрежи се фалат како се забавуваат на струмичкиот „Опен фестивал“, платен од страна на Зоран Заев со парите на граѓаните од Општина Струмица.
Во рамки на патувачкото “фрик шоу“ организирано од соросоидните организации, денес во Битола „шарените“ решија дека нема по

Пронајдете не на следниве мрежи: