Фото: Ексклузивно – Два нови стадиони во Охрид

Loading...

Охрид 2015 годинаФутбалскиот стадион “Билјанини извори„
Одкако ги зеде Шеикот Мухамед Ел Динара Ал Кешират ФК Охрид и КК Охрид под негово раководство Охрид се врати на спортската мапа. Не само во Македонија туку и во светските ранглисти.
После спортските успеси, сега Охрид доби и 2 нови стадиони. Едниот е на старото место од Билјаните Извори а другиот е на езерото.
Футбалскиот стадион имат капацитет од 120.000 гледачи додека кошакарскиот имат капацитет од 50.000 гледачи. Шеикот ги разбуди чуствата на сите Охриѓани одкако ги донесе сите големи имиња да играат во нашиот град.

 
После Меси, Бејл, Ибрахимович, Валдез, Рибери, Хазар, Готзе, Нејмар и Фалкао, денес и Робин ван Перси потпиша за ФК Охрид и клубот успеа повторно да се пласират во Лигата на Шампиони, одкако прошлата сезона изгубија во финалето од Челзи.
Овогодишните противниците се Барцелона, Баерн и Монако а екстра специално ќе бидит да достигнит ФК Охрид до финалето на ЛШ, бидеќи финалето ќе се играт во Охрид.
Кошаркарскиот клуб на Охрид исто така чекорит кон неповторливи чекори одкако ја освоја Евролигата и победија пријателски натпревари против Мајами Хит, Сан Антонио Спурс и ЛА Лакерс.

Кошаркарската Арена
Во Скопје веќе се шушкат дека ќе бидит изграден споменик во чест на Шеикот Мухамед Ел Динара Ал Кешират!
 Преземено од: Ohrigani.mkФутбалскиот стадион “Билјанини извори„
Одкако ги зеде Шеикот Мухамед Ел Динара Ал Кешират ФК Охрид и КК Охрид

loading...
Loading...