Фото: Исчезна 2.000 лица- одрон проголта цело село!

Најмалку 500 лица се сметаат за загинати во големо лизгање на земјиштето во северозападниот дел на Авганистан.Настанот се случил во Бангладеш.  Причина за лизгање не земјиштето се поројните дождови.
Уништени се околу 350  до 400 куќи во округот Арго, изјави заменикот гувернер на провинцијата Мохамад Бајдар. Според некои локални медиуми, како што јави ИТАР-ТАСС, исчезанти се околу 2.500 лица, кои можеби се затрупани под земјиштето.
Провинцијата Бадахшан е сиромашна и се наоѓа во планински регион. Таа се граничи со Таџикистан, Кина и Пакистан.
Спасувачките операции и потрагата по исчезнатите продолжуваат.Настанот се случил во Бангладеш.  Причина за лизгање не земјиштето се поројните дождови.
Уништени се околу 350  д

Пронајдете не на следниве мрежи: