ФОТО: Над 2 ипол милиони луѓе го имаат погледнато неговото селфи. Еве зошто!

Loading...

Лук Бенет (20) од градот Сванси, Велика Британија, изгледа како и секое друго момче.На социјалните мрежи тој објавил фотографија во долна облека, а на неговиот стомак се гледа ќеса која го покрива делот од каде му е отстрането дебелото црево.
Од својата 16-та година, Лук боледува од улцеративен колитис, а по три години борба со болеста симптомите не исчезнале, па одлучил да да го отстрани дебелото црево.
Оваа фотографија ја споделил во група за поддршка на пациенти со истата болест и сакал да им покаже на младите дека ќесата што ја имаат на стомакот не треба да ги плаши или пак да ги засрами.

Се чини дека успеал во својата намера, бидејќи фотографијата многу брзо се сподели, а досега е погледната 2,8 милиони пати. 
Младиот Лук изјавил дека пo операцијата се чувствува како нов човек и дека повеќе не чувствува болка.
„Се навикнав на овој начин на живот, не ми пречи и можам да се релаксирам“ – изјавил тој.
 

“Hi, Im Luke, I am 20 years old and was diagnosed with Ulcerative Colitis at 16. At the start I didn't know much about…
Posted by Crohn's and Colitis UK on Wednesday, August 12, 2015

На социјалните мрежи тој објавил фотографија во долна облека, а на неговиот стомак се гледа ќеса која го покрива делот од каде му е отстрането дебе

loading...
Loading...