Фото: Најлуксузниот хотел во старо Скопје

Loading...

Една од најубавите и најлуксузни градби во старо Скопје беше и Гранд хотелот „Македонија“ кој се наоѓаше карши Ристиќевата Палата на плоштадот Македонија.
За жал на оваа градба се сеќаваат само постарите жители на Скопје, бидејќи овој хотел настрада во катастрофалниот земјотрес во 1963-та година. Ова место, беше дел од маршутата на Скопјани кои излегуваа на корзо и заедно со своите пријатели, партнери и семејства се воодушевуваа на овој прекрасен хотел кој е симбол на изгледот на старо Скопје.
Низ фотографиите погледнете како изгледал хотелот „Македонија“ пред и по земјотресот во 1963-та година, во кој загинаа многу туристи кои престојуваа во овој хотел.

 

 
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Една од најубавите и најлуксузни градби во старо Скопје беше и Гранд хотелот „Македонија“ кој се наоѓаше к

loading...