Фото: Porsche 911 Turbo избран за автомобил со најдобар дизајн за 2013

Loading...

Читателите на трговското списание „auto, motor and sport“ го избраа Porsche 911 Turbo за возило со најдобар дизајн  и иновации за 2013 година во категоријата „спортски автомобили”. Михаел Мауер, лидер на тимот за стил во Porsche  ја прими „Autonis” наградата која се доделува секоја година во Штутгарт. Во врска со новиот врвен 911 модел, Михаел Мауер изјави: “Porsche 911 Turbo веднаш се забележува. На задното крило особено  впечатлив е отворот за воздух кој е типичен за турбо моделите и идеално се вклопува во целокупниот дизајн”. На анкетата вкупно гласаа 17 860 читатели за 104 модели во осум различни категории. Десет возила од вкупно девет производители беа номинирани во  категоријата „спортски автомобили”. Победата за Porsche 911 Turbo дојде точно на време кога се прославуваат два јубилеја. Пред 50 години, 911 го имаше своето деби во меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт. А десет години подоцна, првиот 911 Turbo беше претставен на истиот саем.

 
Дури и на 40 годишнината, тогашните нови генерации 911 Turbo и Turbo S беа водечки 911 модели кога станува збор за напредната технологија и динамичното возење – благодарение на новиот погон на сите тркала, активното управување на задната оска, прилагодливата аеродинамика, целосните LED светла, шест цилиндричен мотор со двоен турбо полнач и 560 КС. 1) 911 Turbo и 911 Turbo S: потрошувачка во град: 13,2 литри/100 km;  потрошувачка на отворен пат 7,7 литри/100 km;  комбинирана потрошувачка 9,7 литри/100 km; емисија на CO2: 227 g / km
2) 911: комбинирана потрошувачка на гориво: 12,4 – 8,2 литри/100 km; емисија на CO2: 289-194 g / kmМихаел Мауер, лидер на тимот за стил во Porsche  ја прими „Autonis” наградата која се доделува секоја година во Штутгарт. Во врска со но

loading...
Loading...