Фото+Видео: Кличко бил „изгасен“ за време на протестите во Киев

Loading...

Виталиј Кличко, еден од лидерите на опозицијата, се обидел да ги спречи демонстрантите кои тргнале кон полицијата, но притоа бил испрскан со апарат за гасење на пожар.Масовните протести во Киев се претвориле во судири со полицијата, откако 200.000 демонстранти се собрале во центарот на градот, и покрај новите контроверзни закони со кои се ограничува правото на протест.
Полицијата употребила шок бомби, солзавец и водени топови на температура од -7 степени Целзиусови.
Многу учесници на демонстрациите на главата носеле лонци и други маски, исмејувајќи ги одредбите со кои на демонстрантите им е забрането да го покриваат лицето.

 

Изминатата седмица претседателот Јануковиќ предизвикал негодувања на меѓународен и на домашен терен, одобрувајќи неколку закони со кои на Украинците им се ограничува правото на протести, граѓански активизам и слобода на говорот.
Масовните протести во Киев се претвориле во судири со полицијата, откако 200.000 демонстранти се собрале во центарот на градот, и покрај новите кон

loading...
Loading...