ФОТО+ВИДЕО: Патнички вагони излетаа од шините, над 90 загинати

Најмалку 91 лица загинаа, а над 120 се повредени во денешната железничка несреќа што се случи во северниот дел на Индија, соопшти полицијата.– Билансот на жртвите се искачи на 91, изјави Далџит Синг Чаудари, шеф на полицијата на државата Утар Прадеш.
Несреќата се случила кога 14 вагони од патничкиот воз излетале од шините во близина на селото Права, во близина на индустрискиот град Канпура, додека поголемиот број патници спиеле. Возот сообраќал на линијата Патна – Индоре.
 
– Спасувачките екипи го пребаруваат местото на несреќата за да проверат дали има заглавени патници во тешко оштетените вагони, посочи Чаудари.
 
Железничката мрежа во Индија, една од најстарите во светот, и понатаму е главно превозно средства на подолги дестинации, но слабо се одржува и тешките несреќи се случуваат релативно често

#WATCH Rescue and relief ops underway after Patna-Indore express train derailed near Kanpur, which left 63 dead, over 150 injured. pic.twitter.com/iaeftJ7mS3
— ANI UP (@ANINewsUP) November 20, 2016
– Билансот на жртвите се искачи на 91, изјави Далџит Синг Чаудари, шеф на полицијата на државата Утар Прадеш.
Несреќата се случила ко

Пронајдете не на следниве мрежи: