Фудбалската селекција на Англија до 20 години светски првак

Фудбалската репрезентација на Англија до 20 години е новиот светски првак откако денеска во финале ја победи Венецуела со 1-0.Голот вреден за светска титула го постигна во 35 минута Доминик Калверт Левин, 20-годишен напаѓач на Евертон. Финалниот натпревар се одигра во јужнкорејскиот град Сувон.
Во натпреварот за третото место, Италија беше подобра од Уругвај по изведувањето пенали (4-1).Голот вреден за светска титула го постигна во 35 минута Доминик Калверт Левин, 20-годишен напаѓач на Евертон. Финалниот натпревар се одигра во јужн

Пронајдете не на следниве мрежи: