Фудбалскиот пазар отиде предалеку: Цели 3 милијарди долари во последниот трансфер период

Неверојатен податок доаѓа од ФИФА која објави колку пари се потрошени во последниов трансфер период.Фантастични 3,367 милијарди долари биле потрошени за трансфери во веќе завршениот трансфер период.
Да се потенцира дека оваа бројка е сумирана од зимскиот и летниот трансфер период, па така статистички, оваа сума е за 29 отсто поголема во однос на претходната година.
Вреди да се напомене дека само трансферот на Герет Бејл од Тотенхем во Реал Мадрид чинеше околу 100 милиони евра.Фантастични 3,367 милијарди долари биле потрошени за трансфери во веќе завршениот трансфер период.

Пронајдете не на следниве мрежи: