Германија едвај го победи Алжир

Конечно, по крајно неизвесен и возбудлив натпревар го добивме шестиот четвртфинален патник.Во осминафиналната пресметка помеѓу Германија и Алжир долго го чекавме победникот и патникот меѓу најдобрите осум селекции. Во сиромашни, резултатски 90 минути, во кои мрежите мируваа на двете страни, мечот беше решен во додатните две судиски продолженија од по 15 минути, кои донесоа дури три погодоци и пласман на Германија во следната фаза и четвртфинална пресметка со Франција. 1:2 (0:0)
Генерално гледано во првиот дел африканците беа подобар противник и неколку пати опасно се заканија кон голот на Ноер. Доминираа на теренот и многу подобро ја контролираа играта. Најблиску до погодок беа Слимани и Гулам.
До крајот на регуларните 90. минути и двете селекции не искористија идеални шанси за погодок и сигурен пласман во следната фаза.
И конечно, само што започна првото продолжение Германија поведе.
Во второто продолжение, Месут Озил ја запечати судбината на Алжирците, доведувајќи го резултатот до 2:0 за Германија.
Но, во последната минута, Џабу го постигна почесниот погодок за Алжир, со што официјалниот резултат е 2:1.
Дознајте повеќе на sport365.mkВо осминафиналната пресметка помеѓу Германија и Алжир долго го чекавме победникот и патникот меѓу најдобрите осум селекции. Во сиромашни, резултатс

Пронајдете не на следниве мрежи: