Ѓоковиќ: „Надал го гледам почесто од мајка ми”

Во Лондон на завршниот турнир Новак Ѓоковиќ го совлада Рафаел Надал, светските медиуми и понатаму се занимаваат со ривалството помеѓу двајцата најдобри тенисери во светот.
 Само оваа сезона Ѓоковиќ и Надал се сретнаа шест пати во завршницата на најголемите турнири.
Ноле најпрво славеше во Монако, а потоа Надал врза три последователни триумфи – Ролан Гарос, Монтреал и УС Опен, но Србинот ја заврши сезоната триумфално, па со победите во Пекинг и Лондон нивниот овосезонски скор е 3-3.
До крајот на годината овие двајца ќе одиграат уште неколку егизибициски натпревари, а за нивните чести средби Ѓоковиќ изјави: „Надал го гледам почесто од мајка ми”.Само оваа сезона Ѓоковиќ и Надал се сретнаа шест пати во завршницата на најголемите турнири.
Ноле најпрво славеше во Монако, а потоа Надал

Пронајдете не на следниве мрежи: