Ѓоковиќ загуби сет во Лондон, но пак ќе игра финале за хет-трик

Новак Ѓоковиќ конечно загуби еден сет на Мастерс купот во Лондон, против Кеи Нишикори, но и тоа не го сопре најдобриот тенисер да се пласира во финалето и да игра за хет-трик на завршните турнири во сезоната.Со 2-1 во сетови Ѓоковиќ пак си обезбеди пласман во завршницата, а противник ќе му биде подобриот од швајцарското дерби меѓу Роџер Федерер и Станислас Вавринка, меќ што ќе се игра од 21 часот.
Ѓоковиќ ги доби сите три натпревари во фазата по групи со резултат од 2-0, со што го потврди првото место на светската ранг-листа. Во Лондон Србинот славеше лани и една година претходно, па сега има шанса за трета едноподруго титула во главниот град на Англија, или четврта вкупно на Мастерс купот.Со 2-1 во сетови Ѓоковиќ пак си обезбеди пласман во завршницата, а противник ќе му биде подобриот од швајцарското дерби меѓу Роџер Федерер и Станис

Пронајдете не на следниве мрежи: