ГОЛ-МАШИНА: Ова се сите 16 голови на Мирослав Клосе на Мундијалите!

Германецот со полско потекло во синоќешниот натпревар против Бразил, стана најдобриот стрелец во историјата на Светските првенства.Мирослав Клосе ја постигна бројката од 16 погодоци и со тоа се запиша во историјата. Овогодинешното Светско првенство е четврто по ред во кариерата на овој фудбалер, а на Мундијалите одиграл 23 натпревари.
Клосе во 2002 година ,во Јужна Кореја, постигнал пет голови, а истиот број на погодоци го постигнал четири години подоцна – кога Германија беше домаќин на Светското првенство.
Клосе го изедначи рекордот на постигнати голови со Кристијано Роналдо во Јужна Африка.
Со головите против Гана и Бразил, кои може да ги погледнете ОВДЕ, Клосе стана најдобар стрелец во историјата на Мундијалот.Мирослав Клосе ја постигна бројката од 16 погодоци и со тоа се запиша во историјата. Овогодинешното Светско првенство е четврто по ред во кариерата

Пронајдете не на следниве мрежи: