Голема измама на Хилари Клинтон предизвика паника во САД: Го лажирала водството на Трамп за да стане претседател?!

Многумина со ентузијазам ја дочекаа веста дека според резултатите од анктетите, Републиканскиот кандидат на претседателските избори Доналд Трамп за прв пат од мај води во однос на кандидатката од Демократите Хилари Клинтон. Но , постојат луѓе кои се сомневаат дека оваа вест е подметната за да ѝ овозможи победа на Клинтон.Имено, поради повторното отворање на истрага на ФБИ за мејловите што Клинтон ги праќала од приватен сервер додека била државен секретар, многумина ѝ предвидоа дека токму поради тоа би можела да изгуби на изборите. ФБИ во петокот најави нова истрага.
Но, многумина се сомневаат дека најновите анкети според кои Трамп за прв пат води, се всушност нарачани од изборниот штаб на Клинтон за да се алармираат и потоа гласаат сите оние коишто не би сакале да видат тајкун на чело на државата. И секако, гласачите на поранешната прва дама повеќе да се активираат до и при изборите.
Експертите задолжени за маркетинг на  вакви пласирани лажни информации веќе се свесни колку ваквите вести можат да допринесат луѓето што повеќе да се активираат и да сфатат дека секој глас е битен. Во тие, можеби и подметнати информации, стои дека ентузијазмот на гласачите за Клинтон опаднал, но дека борбата е тесна.
Клинтон е само еден процент зад Трамп според телефонската анкета спроведена од 27. до 30. октомври на случајно јавување на 1.126 гласачи. За Трамп се изјасниле 46 отсто од испитаниците, за Клинтон 45 отсто.
Меѓутоа, кога ќе се земат в предвид само гласачите коишто изразиле ентузијазам за Доналд Трамп, се доаѓа до податок дека тој води во однос на Хилари Клинтон за осум отсто.
Според најновите податоци на чуената обложувалница „Вилијам Хил“, квотата за Хилари Клинтон е 1.36, додека за Доналд Трамп е 3.00, што е можеби најдобар показател каква е „ситуацијата на терен“.
Да потсетиме, на 8 ноември се одржуваат претседателските избори во Америка на кои ќе се одлучува кој ќе биде наследник на Барак Обама – дали зборлестиот тајкун Доналд Трамп или корумпираната Хилари Клинтон.Имено, поради повторното отворање на истрага на ФБИ за мејловите што Клинтон ги праќала од приватен сервер додека била државен секретар, многумина

Пронајдете не на следниве мрежи: