Голман го послуша советот на детето кое собира топки и го ОДБРАНИ ПЕНАЛОТ!

Во мечот на Азискиот куп, голманот на Кина одбрани пенал на репрезентативецот на Саудиска Арабија. Но, тука ништо не би било чудно претходно тој да не се консултираше со детето кое ги собира топките.Голманот Ванг пред изведувањето на пеналот дојде до момчето зад голот и го праша каде ќе шутира Хазази. На видео снимката се гледа во кој правец покажува момчето од Бризбејн, а Ванг одлучи да го послуша советот на 12-годишниот собирач на топки и не погреши.
Чуварот на мрежата на Кина го послуша советот на 12-годишното момче и успеа да го одбрани пеналот.
Веднаш потоа, тој потрча кон момчето и во знак на благодарност го прегрна.
Селекцијата на Кина славеше против Саудиска Арабија со 1:0 со голот на Ју Хаи во 81-та минута.Голманот Ванг пред изведувањето на пеналот дојде до момчето зад голот и го праша каде ќе шутира Хазази. На видео снимката се гледа во кој правец по

Пронајдете не на следниве мрежи: