Голот на Хумелс ги одведе Германците во полуфинале четврти пат по ред

До тешка, но заслужена победа стигнаа Германците во првото четвртфинале од СП во Бразил. На Маракана ги победија Французите со голот на Хумелс.Во првиот четвртфинален натпревар од бразилскиот Мундијал Германците ги победија Французите со 1:0 и така станаа првата репрезентација во историјата на првенствата која се изборила до полуфинале на четири еден по друг Мундијали.
Одлучувачкиот момент се случи на самиот почеток од натпреварот. Се и граше 13-та минута кога Тони Крос од слободен удар упати центаршут кон францускиот шеснаесетник , а на пет метри од голот Хумелс со глава елегантно ја преусмери топката под самата пречка покрај немоќниот  Хуго Лорис.
 Грманците играа со неверојатна сигурност, а Франција се соочи со бедно поставување на средината од теренот, па така шансите за гол им беа мали Во првиот четвртфинален натпревар од бразилскиот Мундијал Германците ги победија Французите со 1:0 и така станаа првата репрезентација во историјат

Пронајдете не на следниве мрежи: