ХАОС ВО КИЕВ: Масовна тепачка помеѓу Французи и Украинци. Има повредени!

Дванаесет навивачи на францускиот клуб Сент Етјен, беа повредени во масовна тепачка во Киев по дуелот против Дњипро, пренесоа украинските медиуми.Дванаесет Французи завршија во болница, некои биле избодени и со нож во тепачката со Украинците во улицата Прорижна, тврди телевизијата „Хромадске“ и наведе дека тепачката започнала бидејќи Французите го запалиле украинското знаме.
Очевидци тврдат дека во тепачката биле користени ножеви и палки, а се слушнало и пукање од огнено оружје. Навивачите на Дњипро оваа сезона ги имаат нападнато и фановите на данскиот клуб Копенхаген.
Инаку, УЕФА му наложи на Дњипро мечевите да ги игра во Киев, поради украинската криза и небезбедноста во Дњипропетровск.
Инаку, екипата на Дњипро го совлада Сент Етјен со 1:0 и обезбеди пласман во наредната фаза од натпреварувањето.
Погледнете го видеото:
Дванаесет Французи завршија во болница, некои биле избодени и со нож во тепачката со Украинците во улицата Прорижна, тврди телевизијата „Хром

Пронајдете не на следниве мрежи: