Холандија го нокаутираше Мексико!

Холандија е првата европска селекција која обезбеди пласман во осминафиналето на Светското првенство во Бразил откако на неверојатен начин го елиминираа Мексико.Избраниците на селекторо Луј ван Гал славеа со 2:1, иако до 88-та минута губеа со 1:0. Имено, репрезентацијата на Мексико поведе со голот на Дос Сантос во 48-та минута, а во 88-та минута Весли Снајдер со силен шут од работ на шеснаесетникот израмни на 1:1.
Но, херој на „Орање“ е Арјен Робен. Имено, тој во судиското продолжение  по еден соло продор изнуди пенал кој во 94-та минута Хунтелар го реализираше во гол за победа од 2:1 и пласман на Холандија во осминафиналето.
Холандија во полуфиналето ќе игра против подобриот од дуелот помеѓу Костарика и Грција, натпревар кој започнува вечерва во 22 часот.Избраниците на селекторо Луј ван Гал славеа со 2:1, иако до 88-та минута губеа со 1:0. Имено, репрезентацијата на Мексико поведе со голот на Дос Са

Пронајдете не на следниве мрежи: