Храна која никогаш повеќе нема да се осмелите да ја купите!

Избегнувајте ги строго овие производи од вашата листа на купување – без разлика дали се со ознаки дека не содржат слични продукти за кои и нее баш така, фалсификати, драстично нездрави и сл, ќе ви претставиме 21 вид на храна која никогаш да не ја купите повторно:
1. Пармезан сирење
2. Чадено месо
3. „Боровинки“ продукти – ги има во се, како житарици за појадок, мафини, гранола, сосови итн.
4. Мулти-жито-леб
5. Путер од кикирики со намалени масти
6. Леден чај во флаша
7. Сосови од домати за тестенини
8. „Swordfish“ – оваа риба е богата со жива, заменете ја со други водови на помали риби, како сардини, сом, лосос…
9. Енергетски пијалаци
10. Печива без глутен – тие најчесто се преполни со повеќе рафинирано брашно, вештачки состојки и шеќер, за разлика од традиционалните бели печива.

11. Млечни производи со вкусови
12. Храна добиена од „дрво“ – Секаде го додаваат зброт целулоза, излегува дека е код збор за „дрвна маса“, производителите го користат за да се прошират нивните производи и да им додадат влакна, така што ќе изгледа дека сте добиле повеќе храна. Но навистина е само залак на струготини од дрво.
13. Бел ориз
14. „Гастрономски“ замрзнат зеленчук
15. Микробранови сендвичи
16. Замрзнати барови овошје
17. Енергетски или протеин барови
18. Спајс миксови – како зачините споени во едно за скара, кои се купуваат одделно за да му дадат вкус на печеното месо, сепак направете си вие ваш микс на зачини кои ги имате во вашата кујна.
19. Флаширана вода
20. Лиснато со месо
21. „Снек“ или „ручек“ пакети – оваа ексклузивна храна не е ништо повеќе од високо дизајнирана етикета, омот и специјано обликуван пакет. Тие содржат само неколку парчиња крекери кои не се наменети да го заменат вашиот денешен ручек.

Пронајдете не на следниве мрежи: