И Англија пред дисквалификација од ЕУРО 2016

Вкупно 36 лица се уапсени по синоќешните улични судири во францускиот град Лил меѓу полицијата и англиски навивачи, пред денешниот натпревар меѓу репрезентациите на Англија и Велс на Европското првенство во соседниот град Ленс.Француската полиција употреби солзавец и во еден момент и водени топови за да воспостави ред на улиците во центарот на Лил, каде освен Англичани и Велшани, биле собрани и навивачки групи од Словачка и Русија, чии репрезентации вчера попладне играа меѓу себе на стадионот во овој град.
Во соопштението на полицијата се вели дека сите уапсени се обвнети за нарушување на јавниот ред и мир. Шеснаесет лица се префрлени на лекување во болница.
УЕФА веќе ја предупреди англиската Фудбалска асоцијација (ФА) дека репрезентацијата на Англија ќе биде дисквалифкувана од ЕУРО 2016„ доколку навивачите продолжат со дивеењето по улиците.
Русија е казнета со 160 илјади евра и со условна дисквалификациа од Европското првенство по нападот на руските навивачи врз Англичаните во Марсеј.
Шестмина англиски навивачи на возарст од 20 до 41 година, добија затворски казни од еден до три месеци во врска со тепачката со руските навивачи во саботата.
Во меѓувреме, руското Министерство за надворешни работи го повика францускот амбасадор во Москва и му вложи протест за однесувањето на полицијата во Франција, за која се вели дека ги пречекорува овластувањата, обвинувајќи ја за „антируско однесување“.
Префектот на францускиот регион Норд-Па-де-Кале, на кој му припаѓаат Лил и Ленс, изјави дека во центарот на Лил и на стадионот во овој град, е воведена забрана за продавање, точење и пиење алкохол.Француската полиција употреби солзавец и во еден момент и водени топови за да воспостави ред на улиците во центарот на Лил, каде освен Англичани и

Пронајдете не на следниве мрежи: