И НА НЕГО МУ ДОЈДЕ КРАЈОТ: Чех си оди од Челзи!

Долгодишниот голман на Челзи, Питер Чех, си заминува од клубот бидејќи менаџерот Жозе Мурињо одлучил дека на стартот од новата сезона прв чувар на мрежата ќе биде Белгиецот Тибо Куртоа.На искусниот 32-годишен Чех, ставено му е до знаење дека треба да пронајде нов клуб до крајот на рокот за премин, а Челзи очекува дека остварил заработка од околу 10 милиони фунти за неговиот трансфер.
Чешкиот репрезентативец после цели 10 години си заминува од Стенфорд Бриџ, каде што бил незаменлив број еден.
Чех премина во Челзи во 2004 година од Рен, а во дресот на „Сините“ има одиграно 479 натпревари и ја има освоено Лигата на Шампионите, Лигата на Европа, три титули на шампиони на Англија, четири ФА купови.На искусниот 32-годишен Чех, ставено му е до знаење дека треба да пронајде нов клуб до крајот на рокот за премин, а Челзи очекува дека остварил зар

Пронајдете не на следниве мрежи: