И ѕвездите жртви на силување

Loading...

Били Холидеј била силувана од соседот, Сида Виша бил силуван во затворот, Квин Латифи била силуван од младич кој ја чувал додека била дете, таткото на Рити Хејворт ја силувал сопствената ќерка.Опра Винфри
Денес е кралица на шоу програма и нема нешто што не би направила ако посака. Сепак, детството не и било лесно. Опра Вимфи е жртва на силување кога имала 9 години, а во периодот од 10 до 14 години била физички и психички злоставувана и сексуално нападната. Како резултат на тоа, на 14 години родила момче кое умрело уште како новороденче.
Ешли Џад
Ешли Џад напишала мемоари под наслов „Се е горко и слатко“. Во книгата открила дека е силувана не еднаш туку три пати. Првиот пат непознат маж ја намамил во празна зграда и ја силувал. Во Париз маж ја нападнал додека стопирала кола за превоз, а во Јапонија додека работела како манекенка, колега се обидел да ја натера орално да ја задоволи.
Тајлер Пери
Тајлер Пери пораснал во Њу Орлеанс, каде години го тепале и силувале маж и жена чиј идентитет не сака да боде откриен. Пријателка на мајка му го затворила во подрум и потоа го силувала. Татко му брутално го тепал, така што еднаш бил во кома цели три дена. Заради тоа се обидел да се самоубие.
Рита Хејворт
Едуардо Кансин ја учел сопствената ќерка Рита Хејворт  да танцува и притоа бил многу насилен и груб. Не и дозволувал да се дружи со никој, ја тепал и ја силувал. Рита веќе била возрасна кога сфатила дека тоа не е вообичаено ни нормално да таткото и ќерката имаат сексуален однос.
Френ Дрешер
Дадилката Френ веќе била во брак кога била силувана. Насилниците го врзале нејзииот сопруг и присилиле да гледа додека ја силувале неговата сопруга.
Тим Рот
Од најраното детство Тим Рот бил жртва на инцеси. Тој не сака да го открие идентитетот на злоставувачот, но му е драго што тој човек е оддамна мртов.
Тори Ејмос
Тори Ејмос била силувана од обожавател. Силувањето било во некој мал клуб веднаш по нејзиниот настап. Години со никој не разговарала за тоа искуство, а потоа одлучила да напише песна „Јас и пиштол “ и основала здружение за жртви од силување.

Квин Латифа
Квин Латифа била силуван од сопствениот бејбиситер. Долго молчела за тоа, но на 22 години прозборела – нејзината мајка останала запрепастена, а татко и останал без збор. Долго време одела на психијатар за да ја преброди траумата.
Кели Мекгилис
Кели Мекгилис глумела во хитот „Top gan“. Глумицата и нејзината пријателка во февруари 1982 биле нападнати во нејзиниот стан во Њујорк, каде и биле силувани.
Били Холидеј
Со своите 11 години Били Холидеј веќе била исфрлена од училиште. Еден ден кога нејзината мајка се вратила дома, го начекала комшијата како ја силува нејзината ќерка, која тогаш имала 11 години. Силувачот е осуден на затворка казна.
Сида Виша
Сида Виша бил во затвор 55 дена каде неколку пати бил силуван.
Мекензи Филипс
Мекензи Филипс имала 19 години кога била силувана. Глумицата тврди дека ја силувал нејзиниот татко, Џон Филипс. Пејачот на групата “Mamas end papas”, ја силувал ноќта пред нејзината свадба. Во интервју со Опра Випфи, Мекензи изјавила дека била во инцестуална врска со нејзиониот татко веќе 10 години. Затруднела од него и тој го платил абортусот.
Тери Хачер
Тери Хачер “Очајната домаќинка” детството го запомнила по ужасна траума. Кога имала 5 години била силувана од нејзиниот вујко. Во 2002 година на суд сведочела протил силувателот, кој бил осуден на 14години затвор.
 Опра Винфри
Денес е кралица на шоу програма и нема нешто што не би направила ако посака. Сепак, детството не и било лесно.

loading...
Loading...