ИСИС собори руски хеликоптер, двајца пилоти загинаа

Припадници на Ислaмската држава во близина на сирискиот град Палмира собориле руски хеликоптер и усмртиле двајца пилоти, соопшти руското Министерство за одбрана.Во соопштението се наведува дека инцидентот се случил на 0сми јули, кога руските инструктори по летање тргнале на тест-возење во време кога џихадистите изведувале напад на положбата на силите на Асад во близина на Палмира.
Се наведува дека пилотите возвратиле на оганот, бидејќи добила таква наредба.Во соопштението се наведува дека инцидентот се случил на 0сми јули, кога руските инструктори по летање тргнале на тест-возење во време кога џихадис

Пронајдете не на следниве мрежи: