Италија се сомнева во ФИФА?!

Костарика во второто коло од групата Д од СП славеше со 1:0 и го осигура пласманот во вториот круг.Вообичаено е по двајца играчи од секоја репрезентација по натпреварот да бидат подложни на допинг тестирање. Затоа повикот за контрола на 7 играчи од Костарика предизвика изненадување.
Италијанските медиуми се посомневаа дека станува збор за афера, но ФИФА даде објаснување.
-Двајца играчи од Костарика се тестирани според вообичаената процедура. Останатите петмина се на контрола бидејќи не го извршија допинг тестирањата пред натпреварот кој беше задолжителен, соопшти ФИФА.
Останува нејасно зошто пет репрезентативци од Костарика ја пропуштиле контролата пред натпреварувањето.Вообичаено е по двајца играчи од секоја репрезентација по натпреварот да бидат подложни на допинг тестирање. Затоа повикот за контрола на 7 играчи

Пронајдете не на следниве мрежи: