Ја нарекуваат „Црна дупка“: Ова е новата руска супер-подморница!

Руската Балтичка флота доби нова супер-подморница која е опремена со крстосувачки ракети, работи на дизел и струја, но е и невидлива за радарите. Нејзиното име е „Ростов на Дон“, а НАТО и го даде прекарот „Црна дупка“, известува Русија Денес.„Ростов на Дон“ првпат беше тестиран во Санкт Петерсбург, а наречен е по рускиот град Ростов. Нејзината класа е „Варшавианка“ и таа е втора од шесте нови подморници кои ќе и се придружат на Балтичката флота до крајот на 2016 година.
Подморниците од оваа класа се дизајнирани за мисии против бродови и подморници, во релативно плитки води. Тие можат да пукаат на мети кои се наоѓаат на површината на водата, под водата и на копно. „Ростов на Дон“ е вооружена со 18 торпеда и 8 проектили земја-воздух. Најавено е дека ќе биде сместена во пристаништето Новорусија.
„Ростов на Дон“ првпат беше тестиран во Санкт Петерсбург, а наречен е по рускиот град Ростов. Нејзината класа е „Варшавианка&ldqu

Пронајдете не на следниве мрежи: