Како да направите леб од банана?

Loading...

Дознајте како да направите леб од банани!Време за подготовка: 5мин
Време на готвење: 1 час
 
Состојки:
–          Три или четири зрели згмечени банани
–          1/3 чаша стопен путер
–          1 чаша шеќер
–          1 матено јајце
–          1 кафена лажичка ванила
–          1 кафена лажичка сода бикарбона
–          Прстофат сол
–          ½ чаша брашно
Подготовка:
За овој рецепт нема да ви биде потребен миксер. Загрејте ја рерната на 175 Целзиусови степени. Во голем сад, со дрвена лажица измешајте го путерот заедно со смесата од згмечените банани. Додадете ги шеќерот, ванилата и изматеното јајце. Потоа, посипете ја сода бикарбоната и солта во смесата и продолжете со мешање. На крај се додава брашното. Вака приготвената смеса се става во тава за печење и се става во рерната да се пече еден час. Потоа се остава да се лади и се послужува.
 Извор: najadise.mkВреме за подготовка: 5мин
Време на готвење: 1 час
 
Состојки:
–       &nbsp

loading...
Loading...