КАЖЕТЕ ИМ ЗБОГУМ на затнатите артерии, високиот крвен притисок и лошиот холестерол

Loading...

Ова е рецепт за напиток кој може да ги одзатне артериите и да го намали крвниот притисок и холестеролот.Поради нашиот начин на живот изложени сме на разни работи кои може да предизвикаат разни здравствени проблеми. Проблемите со артериите, проблемите со високиот крвен притисок и лошиот холестерол можат да исчезнат благодарение на овој напиток.
Ова е рецепт за напиток кој може да ги одзатне артериите и да го намали крвниот притисок и холестеролот.
Состојки:
1 кг лимон
1 кесичка сода бикабона
5-6 китки сув магдонос
12 шолји вода
Подготовка:
Во ладна вода измијте го лимонот и истурете топла вода во сад, додајте сода бикарбона и претходно измиениот лимон и оставете така еден час. Исецкајте го магдоносот, добро измијте го и додадете го во водата. Варете 2-3 часа на тивок оган.
Пијалокот треба да се чува во фрижидер 20 дена. Земајте 4 лажици од напитокот секое утро на празен желудник.

 
Предности од лимонот
Лимоните ги уништуваат нездравите остатоци на мирисот посебно во фрижидер. А бидејќи содржи калиум може да помогне при контролирање на крвниот притисок. Освен тоа одлично делува на менталното здравје, а благодарение на лимонот можете да ја повратите и енергијата. Сокот од лимон е диуретик, што значи дека помага да се спречи задржувањето на вода и ги пере токсините во телото.
Водата со лимон помага да се намалат респираторните проблеми и ви овозможува подобро дишење и ја инхибира продукцијата на слуз.
Сокот од лимон помага да се намали забоболката, а ги отстранува и токсините од крвта, воедно се бори против слободните радикали кои може да предизвикаат знци на стареење. Само додадете го во вода со малку мед.
Предости на магдоносот
Магдоносот е богат со многу витални витамини, вклучувајќи витамин Ц, Б12, К и А. Магдоносот го чува вашиот имунолошки систем и ги лечи живците. Помага при исфрлање на вишок течност од организмот и го забрзува работењето на бубрезите. Но, оваа билка содржи оксилати кои можат да предизвикаат проблеми кај оние со проблеми со бубрезите и жолчката. Редовната употреба на магдонос може да помогне при контрола на крвниот притисок.
Фолната киселина во оваа билка е како тоник за срцето. Етерично масло од магдонос, кога се масира во кожата, може да го намали и опаѓањето на косата.
Доколку секојдневно користите магдонос, ќе почувствувате олеснување од болките во зглобовите. Тоа е така затоа што билката има противвоспалителни својства. Чајот од магдонос ги опушта вкочанетите мускули и го поттикнува варењето. Поради нашиот начин на живот изложени сме на разни работи кои може да предизвикаат разни здравствени проблеми. Проблемите со артериите, проблемите

loading...