Кире Лазаров и Барселона останаа без финале во лигата на шампионите

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров со својот тим Барселона пропушти голема шанса да игра во финалето на ракометната Лига на шампиони.Шпанскиот гигант во драматичен натпревар е поразен од германскиот тим Фленсбург со 41:39 дури по пенали, во вториот полуфинален меч на Фајнал-фор турнирот кој се игра Келн, Германија.Двете екипи имаа свои периоди на игра. Во првото полувреме германскиот клуб беше подобар и на паузата замина со еден гол предност 18:17. Во второто полувреме, Каталонците имаа и шест голови предност на осум минути до крајот (32:26).
Но, и на овој натпревар уште еднаш се докажа германската упорност, па со голот на Гландорф во последната секунда Флензбург го израмни резултатот на 32:32 и се избори за продолжение.И по дополнителните двапати по пет минути немаше победник односно резултатот гласеше 36:36, по што се пристапи кон изведување на пенали, односно удари од 7.мести.
Во пенал „рулетот„ голманот на Фленсбург Матијас Андерсон во втората серија успа да го одбрани ударот на Никола Карабатиќ и со конечни 41:39 германскиот тим се пласира во финалето.Кирил Лазаров средбата ја заврши со 6 постигнати голови, додека во победничкиот тим Гландорф и Вајнхолд постигнаа по 8 голови.Во утрешното финале Флензбнург за противник ќе го германскиот ривал Кил кој во првиот полуфинален меч беше подобар од унгарскиот претставник Вестрпем со 29:26.
Утре од 15 часот и 15 минути ќе се игра дуелот за третото место, а почетокот на големото финале е закажан за 18 часот.Шпанскиот гигант во драматичен натпревар е поразен од германскиот тим Фленсбург со 41:39 дури по пенали, во вториот полуфинален меч на Фајнал-фор т

Пронајдете не на следниве мрежи: